Pri stavebných prácach v časti Párovce v Senici narazili na unikátne pohrebisko zo staršej doby bronzovej. Nález odkrytý počas sťahovania ornice prekvapil samotných archeológov.
SENICA. Pri výstavbe Family Centra v Senici v blízkosti sídliska Kolónia narazili pracovníci na staré pohrebisko.
Spočiatku nikto netušil, že ide o unikátny nález. Investor stavby bol v zmysle zákona povinný umožniť na mieste archeologický výskum. Ten nadmieru prekvapil samotných archeológov.
„Vedeli sme, že na sídlisku sa už v minulosti našli hroby, určitá predtucha tu bola vždy. No nález hrobov zo staršej doby bronzovej, takzvanej únětickej kultúry, nás skutočne prekvapil," povedal Martin Bača z katedry archeológie Univerzity Komenského, ktorý viedol archeologické práce.
Až na jeden hrob boli všetky vykradnuté. FOTO: ARCHÍV ZOS
Záchranný výskum trval tri a pol týždňa a bolo naň uvalené prísne informačné embargo. Uskutočňovali ho študenti uvedenej katedry, ktorá má na túto činnosť licenciu.
Pomáhali aj viacerí miestni dobrovoľníci pod vedením riaditeľky Záhorského osvetového strediska Ľubice Krištofovej.
Našli artefakty z rôznych období
Pohrebisko zo staršej doby bronzovej, konkrétne z únětickej kultúry, zahŕňa štrnásť hrobov.
„Žiaľ, takmer všetky boli ešte v tej dobe vykradnuté, čo bolo bežným javom. Aj napriek tomu sme tu našli vcelku mimoriadne nálezy, vrátane jediného nevykradnutého hrobu," informoval Martin Bača.
Uviedol, že ide o hrob muža vo výške približne 175 cm, ktorý bol pochovaný s dýkou, bronzovou ihlicou, jantárovým korálikom a keramickou nádobou.
Druhým veľmi zaujímavým miestom posledného odpočinku bol hrob ženy s dvoma ihlicami, veľkými jantárovými koráľmi, drobným šperkom a bronzovým dlátkom.
Okrem pohrebiska archeológovia objavili aj časť sídliska z mladého neolitu, respektíve staršieho eneolitu, kde sa taktiež našli zaujímavé artefakty, napríklad drobný medený šperk.
Odkryli aj sídlisko z neskorej doby bronzovej - lužickej kultúry. Medzi zaujímavé artefakty v tomto prípade okrem bronzových ihlíc patrí mimoriadne pekná leštená keramika. Ako posledné archeológovia našli sídliskové objekty z 10. - 11. storočia, teda už z čias Slovanov.
Zaujímavý nález slovanského obydlia so zvyškami pece a železným nožíkom je unikátny.
„Vzácne hroby s dýkami, ktoré sme našli dva, sú vcelku významným objavom. Predpokladá sa totiž, že právo nosiť dýku a navyše dostať túto zbraň do hrobu, patrilo pravdepodobne len privilegovaným jedincom v rámci vtedajšej spoločnosti," vysvetlil Bača.
V hroboch sa našli zaujímavé predmety. FOTO: ARCHÍV ZOS
Pohrebisko bolo strážené SBS-kou
Na objav pri stavebných prácach bolo uvalené informačné embargo.
„V súčasnosti máme skutočne obrovské problémy s vykrádačmi archeologických lokalít, a to nielen na Slovensku. Napríklad nájdené dýky majú na čiernom trhu veľmi veľkú cenu," povedal ďalej vedúci archeológ.
Podotkol, že obrovskou stratou by bolo už len samotné narušenie kostier či skúmaných predmetov. Preto je dnes bežným postupom stráženie lokalít a neudávanie bližších informácií o mieste výskumu.
„Neraz archeológovia nocujú pod stanom na mieste výskumu, aby osobne strážili lokalitu," hovorí Bača. Plocha v Senici bola strážená SBS-kou, ktorá dávala pozor špeciálne na nedokopané hroby a objekty.
Vzácne nálezy skončia v múzeu
Predmety boli zdokumentované klasicky – kresbou a fotograficky – a objekty boli zamerané geodetom.
„Podľa našich interných archeologických pravidiel budem tieto nálezy spracovávať ja. Tie z doby bronzovej navyše veľmi rád, pretože na toto obdobie sa špecializujem," povedal ďalej Bača.
V prípade vzácnejších a najmä kovových nálezov sa tieto budú musieť zreštaurovať a následne zakonzervovať. Do ktorého múzea budú odovzdané, sa zatiaľ nevie, archeológ Bača sa domnieva, že to bude Záhorské múzeum v Skalici.