Hudobný minimalizmus zo Senice okorenili aj gitarové riffy

Na Záhorí vzniká kvalitná hudobná produkcia svetového formátu.

J. Štefeček.J. Štefeček. (Zdroj: ARCHÍV (J.Š.))

Jej autorom je výnimočný slovenský skladateľ a gitarista v jednej osobe.

SENICA. Záhorák Johny Štefeček pôsobí v hudobnom svete už niekoľko rokov. V súčasnosti pracuje na minimalistickom projekte Poetry In Telegrams, kde sa venuje tvorbe originálnej rockovej hudby, založenej najmä na gitarových riffoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

So svojím debutovým albumom Songs For Desperate Lovers (Piesne pre zúfalých milencov), posúva svoju tvorbu za hranice tradičných rockových žánrov. Tento album je zmesou rôznych hudobných vplyvov, pričom do popredia vystupuje vyvážený gitarový experiment s poetickým vyznením, ako napovedá aj samotný názov celého projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Obálka a web je dielom výborného slovenského grafika Pavla Trubena, ktorý tento album dekoroval minimalisticky stvárneným inotajom milencov. K prvej piesni Juliet And Romeo vznikol aj videoklip v réžii Jakuba Šteineckera, v ktorom účinkujú jabloničan Gregor Hološka a seničanka Eliška Harnúšková. Na webovej stránke skupiny v súčasnosti prebieha anketa o tom, ku ktorému z ďalších songov z debutového albumu by mal byť natočený videoklip.

Vaše skladby sú vyjadrením emócií a vášní. Striedajú sa tam tvrdé gitarové riffy, aj jemné pasáže. Kde nachádzate motívy pre svoju tvorbu?

Všetko začína dobrým hudobným nápadom. Ak príde, môže sa začať dobrodružstvo. Je však čoraz zložitejšie vyrukovať s niečím "neokukaným" a niekedy si to žiada dlhé hodiny hrania.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby vzniklo originálne hudobné dielo, treba byť hudobným alchymistom. Ako sa rodí malý zázrak?

Pesnička sa u mňa rodí predovšetkým pri hľadaní dobrého gitarového riffu. To je gro, od ktorého sa moja hudobná tvorba odvíja. V hlave mi neskôr nabehne predstava o rytmike a spevovej linke. Niekedy je song hotový akoby na jeden ťah, inokedy musí trochu dozrieť a prejsť určitými premenami, ale ako vravíte - je to tak trochu alchýmia.

Dali ste sa na experimentálnu hudobnú dráhu. Hudobné prúdy sú rozmanité, no po rokoch môže hudobník v rámci kapely objaviť isté medze. Žánrovo sa prikláňate k progresívnemu metalu, odmietate jeho prehustenosť, klišéovitosť a lacné texty, určite nie je jednoduché hľadať nové cesty a spôsoby vyjadrenia.

Čo sa týka žánru, najbližšie má moja tvorba zrejme k alternatívnemu rocku, sú tam však prímesi všetkého možného. Michal Husák z rešpektovaného českého hudobného magazínu vo svojej recenzii vraví o minimálne piatich žánroch a končí to troma bodkami. Myslím, že v tomto má pravdu – hudba, ktorú tvorím je skutočne pestrá.

SkryťVypnúť reklamu

S progresívnym metalom - ako hudobným smerom - ma však až tak veľa toho nespája, snáď len tá snaha o progres. Ak som niekde vravel o prehustenosti, klišé a lacných textoch, myslel som skôr na celý súčasný metal, nie iba konkrétny subžáner. Samozrejme, je aj veľa výnimiek a k tým sa rád ako poslucháč vraciam.

Moja vlastná hudobná cesta je však trochu iná. Názov Poetry In Telegrams určite nie je náhodný - tento projekt, to sú vlastne krátke poetické hudobné telegramy. Ide mi o trefné, úderné, minimalistické pesničky. Texty sú pri nich takisto zásadné a snažím sa, aby neboli len "do počtu".

Do svojej hudby vnášate aj vplyvy z iných žánrov, napríklad v songu Point Zero z aktuálneho albumu je zakomponovaný pre veľkú muziku aj jeden netradičný strunový hudobný nástroj.

Posledné roky ma začali zaujímať - pre metal a rock - netradičné hudobné nástroje. Ten, o ktorom je reč, je vo svete takejto muziky viacmenej raritou. Určite je to spôsob, ako oživiť tvrdú hudbu a urobiť ju o niečo originálnejšiu. Ukulele, ktoré je pre nás exotickým hudobným nástrojom, som použil práve preto, aby som sa vyhol metalovej schematickosti. Hrával som na ňom, keď ešte nebolo také populárne ako teraz. Momentálne je napríklad veľa žien ukulelistiek, ktoré si na tomto nástroji založili svoju hudobnú kariéru.

Existuje viacero hudobníkov, ktorí robia hudbu s maximálne dvomi hudobnými nástrojmi, často práve s elektrickou gitarou a bicími. Kde ste našli vzor pre hudobný minimalizmus, ktorým sa prezentujete?

Už od mojich muzikantských začiatkov som sa snažil hrať tak, aby nebola v kapele potrebná druhá gitara. Postupne som dospel k názoru, že bude zaujímavé skúsiť hrať aj bez basgitary a vymyslieť minimalistický projekt, ktorý bude stáť výlučne na gitarovom zvuku a bicích nástrojoch. O nejakom konkrétnom vzore však ťažko hovoriť. Minulý rok sa mi konečne všetko podarilo zrealizovať. A tak je na svete Poetry In Telegrams a debutové CD Songs For Desperate Lovers.

Vaším obľúbeným "veslom" je gitara sedemstrunka. Svoju prvú ste dostali z dielne tvorcu hudobných nástrojov Kamila Grebeňa. No uvažujete aj nad osemstrunovým modelom, ako by ste popísali ten rozmer, ktorý sa otvára "strunou" navyše?

Áno, Kamil Grebeň mi pred pár rokmi vyrobil prvú sedemstrunovú gitaru na mieru. V súčasnosti som však hráčom istej čoraz populárnejšej značky a práve pracujeme na mojej novej gitare z ich dielne. Čo sa týka osemstrunových gitár, mal som jeden z prvých sériových modelov s aktívnymi snímačmi, ale to mi veľmi nevyhovovalo.

Tou ôsmou strunou sa každopádne otvára ešte širšie rozpätie tónov a v projekte s jedným melodickým nástrojom to nemusí byť na škodu.

Koncept minimalistickej kapely, je určite aj finančne dostupnejší pre rôzne súkromné predstavenia, dostali ste už aj takúto ponuku? I keď musím podotknúť, že bubeník takého rázu ako je Thomas Lang sa hľadá ťažko, pričom ale niet pochýb, že by takí na Slovensku neboli.

Všetky bubny na mojom CD mi nahral Thomas Lang (AUT/USA), bubenícka kapacita, ktorá hráva so svetovou špičkou (od Robbieho Williamsa, Tiny Turner až po Paula Gilberta). Prirodzene, Thomas pôsobí najmä v USA a je dosť ťažké dostať ho do Európy.

Momentálne ho zamestnávajú najmä workshopy, ktoré robí pre istú slávnu bubenícku značku. Poetry In Telegrams je aj preto zatiaľ skôr štúdiový projekt. Ponuky na koncerty už boli, ale musím mať k dispozícii kvalitného bubeníka. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, som však otvorený pre rôzne alternatívy.

V tomto roku plánujete dať do výroby ďalší videoklip a pracujete tiež na ďalších skladbách. Čo sa týka EP a LP albumov, sú dlhohrajúce albumy, podľa Vás, dnes už len nostalgiou hudobného priemyslu?

Trend pre menšie kapely je jasný - single a EP. Veľké albumy si môžu dovoliť veľké kapely, ktoré majú obrovskú základňu trpezlivých fanúšikov. Každopádne, ďalší klip na podporu debutového CD Songs For Desperate Lovers je v pláne na tento rok a dúfam, že sa ho podarí zrealizovať. Na našej webovej stránke práve prebieha anketa, ku ktorej piesni by sme ho mali natočiť.

Na scéne pôsobíte už veľa rokov. Za ten čas ste sa dostali až na vrchol slovenskej hudobnej scény a ste populárny najmä na Záhorí. Vaša prvá kapela Diadem bola cestou k vrcholu slovenskej undergroundovej scény, no popri tom ste aj celé tie roky venovali čas štúdiu. Museli ste často robiť kompromisy? Predsa len, keď hudba chytí človeka za srdce, vášeň sa zmení na závislosť...

Nebolo vždy jednoduché skĺbiť tieto dva svety. Najmä kvôli muzike som dvakrát odmietol ponuku na doktorandské štúdium a dráhu vysokoškolského pedagóga. Napriek tomu som stihol vyštudovať tri rôzne odbory a to všetko ma posunulo ďalej.

Pred časom mi tiež vyšla kniha Etické mosty (pod hlavičkou University of Toronto), kde som písal o mojom obľúbencovi, dánskom filozofovi a teológovi Sørenovi Kierkegaardovi. A keď už spomínate vášeň, písal som práve o ponímaní tohto pojmu v jeho diele.

Prostredníctvom svojho blogu ste v neustálom spojení s fanúšikmi, ktorých zároveň vyzývate, aby sa viac zaujímali o svoje obľúbené kapely, nie len počúvaním, ale aj zdieľaním s priateľmi na sociálnych sieťach. Internet je tiež jedným z kľúčových elementov, vďaka ktorým mohol vzniknúť projekt Poetry in Telegrams. Sú tieto možnosti niečím limitované?

Internet je skvelá vec. Vďaka nemu som sa spoznal s mnohými zaujímavými ľuďmi a umožňuje mi tiež verejne prezentovať Poetry In Telegrams prostredníctvom mojej oficiálnej webovej stránky www.poetryintelegrams.com. Keďže zatiaľ ide o štúdiový projekt, nie je iná cesta, ako byť v kontakte s fanúšikmi. Všetko má, samozrejme, svoje limity, napr. koncertnú atmosféru vám internet nesprostredkuje, ale inak som naozaj rád, že žijem v storočí, v ktorom je možné byť "online".

Ako hodnotíte snahu hudobníkov, ktorí sa snažia v technológiách presadiť zariadenia s bezstratovou reprodukciou hudby, čím obchádzajú klasické hudobné nosiče. Majú takéto modely šancu uspieť aj v našich podmienkach?

Vždy boli a budú experimenty v tejto oblasti. Podstatné však je, či sa takéto technológie podarí dostať aj medzi ľudí. Ak nie, bude to len záležitosť pre pár "fajnšmekrov".

Do hudobného sveta sa po odmlke opäť vracajú vinyly so svojím charakteristickým "analógovým" zvukom, existuje možnosť, že by na vinyle vyšiel aj metalový album?

Metalové albumy v súčasnosti vychádzajú na vinyle pomerne bežne, ale je to opäť skôr vec pre hŕstku ľudí. Mimochodom, V. Meller, jeden z top masteringových inžinierov sveta tvrdí, že na vinyl nikdy nedostanete to, čo na CD. Sám začínal vyrezávaním do vinylu (robil to niekoľko rokov), takže zrejme vie, o čom hovorí.

Autor: Radovan Butaš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 935
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 491
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 454
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 375
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 460
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 597
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 432
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 906
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 552
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 319
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 566
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 982
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 455
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 432
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 906
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 552
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 319
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 566
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 982
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 455
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu