Aj z náhodne okoloidúcich tu skvelá a originálna chuť piva urobila stálych zákazníkov.
SENICA. Senický rodinný podnik na Robotníckej ulici vznikol v roku 1992. Pri jeho budovaní a vedení sa navzájom dopĺňajú a pomáhajú si otec a syn – Miroslav a David Riškovci.
Pivo spočiatku varili len doma, pre vlastnú potrebu, známych a kamarátov. Postupom času získalo na popularite, množstvo obľúbeného zlatistého moku už nepostačovalo pre všetkých. Pred tromi mesiacmi začali pivo variť vo veľkom.
Od homebrewingu rovno k oceneniam
Minipivovar Štramák rozhodne nie je neznámym pojmom. O skvelej kvalite jeho produktov svedčí aj skutočnosť, že v priebehu krátkeho času ich ocenili aj fajnšmekri z radov odborníkov. Svedčí o tom 3. miesto v súťaži Slovenská pivná korunka za jedenásťstupňový svetlý ležiak, ako aj 2. miesto za svetlú dvanástku v rovnakej súťaži.
Ocenenú jedenástku počas nášho rozhovoru popíja sládek David Riška so závideniahodnou gurmánskou chuťou. „Toto pivo je husté, horké, voňavé po chmele, jemne zakalené. Tuhá pena drží po celú dobu ako šľahačka,“ priblíži.
Okrem tohto piva a spomínanej svetlej dvanástky v pivovare varia aj ďalšie ležiaky, teda pivá vyrábané spodným kvasením - polotmavú dvanástku a tmavý špeciál, trinásť a pol stupňové pivo.
Pivo nemeckého aj amerického typu
Vrchným kvasením vyrábajú u Štramáka ďalšie lahôdky, ktoré potešia chuťové poháriky nejedného pivára – štrnásťstupňové pivo nemeckého typu Weizen a šestnásťstupňové pivo American India Pale Ale, ktoré sa vyznačuje originálnou výraznou horkou chuťou. Chmeľ naň je dovážaný priamo z Ameriky, rovnako tak ako na výrobu Weizen-u používajú nemecký chmeľ.
David Riška prezradí aj ďalšie veci z technológie výroby – pivo sa varí 8 až 9 hodín podľa vlastnej receptúry, ktorá je samozrejme tajomstvom. Následne je schladené na potrebnú teplotu, pridajú sa špeciálne vyšľachtené pivovarské kvasnice. Takto pivo kvasí približne 8 dní v otvorených kvasných kadiach, potom je stáčané do ležiackych tankov kde pivo zreje, sýti sa oxidom uhličitým a čerí sa.
Pivo od Štramáka je živé, nepasterizované, nefiltrované. Skúsený sládek pripomenie aj ďalšie skvelé vlastnosti nápoja: „Pivo podporuje dobré trávenie, prečistí obličky a rovnako je dokázané, že po chmeli sa dobre spí.“
K dobrému pivu patrí dobré jedlo
V minipivovare Štramák vedia, že k dobrému pivu patrí aj niečo chutné pod zub. Počas víkendov tu usporadúvajú grilovačky, vôňa pečených bravčových kolien či rebier sa tiahne široko – ďaleko. Nechýba tradičná cigánska pečienka a klobásy, aby bolo dobrým pivom čo spláchnuť. Atmosféru dotvára živá kapela či hra na heligónke. David Riška prezradí, že súčasťou podniku je aj vínna pivnica, ktorá slúži na rôzne spoločenské podujatia a oslavy.
7. septembra minipivovar Štramák organizuje podujatie Štramák Fest (Senické pivné slávnosti), ktoré sa bude konať na parkovisku Kunovskej priehrady. Návštevníci budú mať možnosť ochutnať nielen domáce senické pivo, ale so svojimi produktmi sa na pivný festival prídu pochváliť aj ďalší výrobcovia tradičného zlatistého moku.
Štramák je varený s láskou
A prečo je v minipivovare Štramák stále plno? David Riška je presvedčený, že výroba piva je pocitová záležitosť a výrobca prenáša do nápoja svoju náladu. „Pivo preto varíme s láskou,“ podotkne. Po návšteve u Štramáka o tom nepochybujeme ani my. Lúčime sa s pivovarským pozdravom Daj Boh šťastia!