BRATISLAVA. Zamestnanec Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity Štefan Šarkőzy odstúpil z pozície koordinátora pre riešenie situácie na Družstevnej ulici v Malackách.
Splnomocnenec vlády Miroslav Pollák sa osobne nestotožnil s jeho požiadavkou, no napriek tomu Šarkőzyho rozhodnutie akceptoval, informovala agentúru SITA Iveta Duchoňová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Šarkőzy sa vzdal postu po rozsiahlej medializácii. Jeho prácu na tlačovej konferencii kritizovala aj predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva Anna Belousovová.
"Je pre mňa dôležité, aby sa situácia v Malackách riešila bez emócií, preto som požiadal splnomocnenca vlády pre rómske komunity o odstúpenie z pozície koordinátora riešenia situácie v Malackách," napísal vo svojom stanovisku Šarkőzy.
Naďalej bude sledovať situáciu
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity poveril svojho zamestnanca Štefana Šarkőzyho koordináciou prípravy riešenia situácie v meste.
So zástupcami mesta Malacky sa predbežne dohodol, že úloha koordinátora je ukončená a túto činnosť v plnej miere preberá na seba mesto.
Úrad splnomocnenca však aj naďalej bude aktívne sledovať situáciu, zúčastňovať sa na rokovaniach ako člen komisie a v rámci svojich možností a kompetencií pomáhať mestu pri riešení vzniknutého problému.
Podľa Šarkőzyho treba situáciu riešiť racionálne a nie rozdúchavať problém zverejňovaním skreslených informácií v médiách.
"Od začiatku mi ide o to, aby sa v Malackách našlo riešenie, ktoré nielenže pomôže všetkým zainteresovaným, ale bude aj akceptovateľné pre všetky strany," konštatuje Šarkőzy.
Z doterajších stretnutí so zástupcami mesta má dobrý pocit a verí, že mesto bude pokračovať v naštartovaných líniách, ktoré s úradom prerokovalo.
Pollák hľadá náhradné bývanie
"Na pokyn predsedníčky vlády Slovenskej republiky venuje osobitnú pozornosť a ponúka riešenia splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák s cieľom vyriešiť náhradné ubytovanie pre rómsku rodinu," informovali agentúru SITA z tlačového odboru úradu vlády.
Anna Belousovová je presvedčená, že vinu za situáciu nesú orgány a jednotlivci, ktorí nedodržujú zákony a nekonajú si svoje povinnosti.
„Tu sa pred očami celého Slovenska porušuje zákon, dennodenne sa porušuje niekoľkokrát už viac ako dva roky,“ povedala na tlačovej besede s tým, že o probléme sa bude zhovárať so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Miroslavom Pollákom či policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom.
Rómovia Hlinovu škôlku odmietli
Mobilnú škôlku pre deti z problémovej rómskej rodiny na Družstevnej ulici v Malackách otvoril aktivista Alojz Hlina.
Deti do jej priestorov pozval, rodičia však jeho ponuku odmietli. Na prítomnosť médií reagovali tak, že na ulicu spoza brány vyhadzovali topánky, rôzne predmety a na cestu vylievali vodu.
Napriek tomu si Alojz Hlina nemyslí, že by obyvatelia problémovej rodiny úplne jeho pomoc odmietali. Ich odmietavý postoj označil ako strach z niečoho neznámeho.
„Ja by som tomu nechal čas a možno budeme prekvapení,“ povedal Hlina. Aktivista sa s niektorými členmi rodiny porozprával.
Zistil, že v názore na jeho pomoc sa medzi nimi vytvorili dva tábory, jeden zmierlivejší a jeden problematickejší. Preto verí, že v tomto prípade môže dôjsť k zlepšeniu.
Problém pretrváva už dva roky
Problém občianskeho spolužitia medzi rodinou Dobrovodských a ich rómskymi susedmi na Družstevnej ulici v Malackách pretrváva od roku 2009.
Podľa Dobrovodských sa im ich susedia vyhrážajú a nadávajú im. Trápi ich hluk, ale aj nehygienické správanie sa a drobné krádeže neprispôsobivej rodiny.
Jednému mužovi sa údajne vyhrážali smrťou. Okrem toho si problémová rodina na cudzom pozemku postavila tri čierne stavby.
Jednu čiernu stavbu už stavebný úrad nechal zbúrať. Malacky v súvislosti s problémovou rodinou dvakrát navštívil aj minister vnútra Daniel Lipšic.