Na rozhodnutie o predaji akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) čakalo vo štvrtok niekoľko desiatok Seničanov márne. Primátor navrhol zasadanie prerušiť, aby tak mohla vzniknúť verejná diskusia. Občianski aktivisti však hovoria o obštrukcii.
SENICA. Aktivisti s transparentmi vítali senických poslancov pred štvrtkovým (10. februára) zasadaním mestského zastupiteľstva. S nápismi „Akcie BVS sú posledný hodnotný majetok mesta Senice“ alebo „Predávajte náš spoločný majetok vždy transparentne“ sa zhromaždili pred budovou mestského úradu, aby následne zaplnili rokovaciu sálu.
Asi tri desiatky Seničanov sa takto rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť s plánovaným odpredajom akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) mestu Skalica. Akcie s menovitou hodnotou viac ako 33 eur má podľa predloženého návrhu predať mesto po dve eurá za kus.
Fotografie z protestu si môžete pozrieť TU.
Na rokovanie o akciách čakali poslanci i verejnosť viac ako dve hodiny, nedočkali sa však. Po vystúpení zástupcu primátora Skalice Ľudovíta Baráta a predsedníčky Klubu starostov okresu Senica a starostky obce Smrdáky Emílie Pavlíkovej predniesol senický viceprimátor Peter Hutta návrh na prerušenie zasadania mestského zastupiteľstva. Ten prešiel s podporou 17 poslancov, o osude 238 181 kmeňových akcií ako aj o ostatných bodoch programu sa tak bude rozhodovať vo štvrtok 17. februára.
Chystajú verejnú diskusiu
Primátor Senice Ľubomír Parízek (nezávislý) odôvodnil prerušenie zasadania práve obrovským záujmom zo strany verejnosti.
„V pondelok by mala prebehnúť diskusia so zástupcami Skalice. Urobíme diskusnú reláciu v televízii, v utorok o 17:00 diskusiu v dome kultúry a vo štvrtok o 15:00 by bolo zastupiteľstvo. Takto by sme dali za dosť tomu, aby boli všetci správne, presne a zodpovedne informovaní,“ povedal Parízek a dodal, že takto by sa naplnili požiadavky odporcov predaja.
„Vy chcete spravodlivosť, aby boli akcie spravodlivo predané či nepredané, aby sa to každému logicky jasne vysvetlilo, aby nikto nebol klamaný a zavádzaný. Takto budeme mať istotu, že sme aj my, verejní činitelia, urobili všetko pre to, aby bolo naše rozhodnutie správne,“ povedal primátor, ktorý však ďalšiu diskusiu priamo na zasadaní nechcel pripustiť.
„Počkajte si na verejné prerokovanie. Tento priestor bude daný,“ zareagoval na požiadavku poslanca Antona Cibulu, aby mohol adresovať otázky priamo na Baráta. Parízek nezobral do úvahy ani jeho faktickú pripomienku, že nie všetci poslanci sa budú môcť utorkového verejného prerokovania zúčastniť.
Občania: Je to nehoráznosť
Po odhlasovaní prerušenia zastupiteľstva sa zdvihla v rokovacej sále vlna nevôle. Obyvatelia odchádzali nahnevaní a sklamaní, viacerí označili konanie poslancov a primátora za nehorázne. „Kto toto mohol druhýkrát zvoliť?“ nahnevane sa pýtala jedna z účastníčok rokovania.
„Prišla som sem len kvôli tomu. Budem sa snažiť prísť znova, ale nie vždy sa mi dá,“ povedala staršia žena. „Poviem k tomu len toľko, že sú to dlhoroční a skúsení politici,“ naznačila ďalšia žena, že by sa mohlo jednať o politickú hru.
Za účelové považuje konanie zástupcov mesta aj občiansky aktivista Pavol Kalman.
„V tejto chvíli to chápem ako obštrukciu, lebo poslanci boli zrejme naklonení tomu, aby nehlasovali za ten predaj. Voda je majetok všetkých, je to strategická vec. Uvidíme čo bude na verejnom zhromaždení, ľudia zas musia prísť, znovu ich treba zmobilizovať. Je to vec, ktorá hrá proti nám a v prospech toho, kto chce predávať. My však predávať nechceme, my chceme majetok zveľaďovať,“ povedal po zasadaní s tým, že okamžite spustia ďalšiu vysvetľovaciu kampaň. „Povieme ľuďom ako to skončilo, nech si urobia vlastný názor,“ povedal Kalman.
Tvrdšie slová použil ďalší z aktivistov Jozef Rajnoha: „U primátora pojem demokracia a pojem toaletný papier nie je rozdiel.“