Pamiatkové hodnoty Záhoria nestoja len na hradoch a kostoloch. Čoraz viac cenené začínajú byť aj technické objekty, ktoré okrem významných architektonických hodnôt vypovedajú aj o hospodárskych pomeroch, či výrobných technológiách danej doby. Iné sú zas výnimočné z hľadiska svojej konštrukcie - ako mosty či cesty.
SENICA. SKALICA. MALACKY.Hoci v oblasti Záhoria v minulosti príliš nedominoval priemysel (s výnimkou sklárstva v okrese Malacky), v súčasnosti je v rámci troch okresov zapísaných 13 technických národných kultúrnych pamiatok (NKP).
„Desiatky ďalších však takisto majú významné pamiatkové hodnoty a mnohé z nich by do budúcnosti bolo vhodné chrániť," zdôrazňuje Ján Čáni z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
V katastri Hradišťa stálo takmer 20 mlynov Aj v tunajšom prostredí nájdeme podľa Čániho zachovaných množstvo hodnotných technických objektov, mlynov, liehovarov, či tehelní, ktoré sa ešte začiatkom 20. storočia stáli v takmer každej dedine. K najrozšírenejším pamiatkam v tejto oblasti patria práve mlyny.
„V katastri Hradišťa pod Vrátnom ich stálo na prelome 19. a 20. storočia až devätnásť, v Sobotišti štyri," informuje Čáni.
Posledných 50 rokov si ich zväčša nik nevšímal, vďaka čomu spustli, no ich výrobné zariadenia zostali obvykle pomerne zachované. „Hoci každý mlyn je svojím technickým prevedením a architektúrou v istom zmysle špecifický, nie je možné ich chrániť všetky," podotýka Čáni.
Na Záhorí ich je v rámci pamiatkového fondu zapísaných celkovo sedem: v Plaveckom Petre, Sobotišti, Hradišti pod Vrátnom, Podbranči, Lopašove a dva v Holíči - vodný a veterný.
Pilárikovský mlyn v Skalici. FOTO: ARCHÍV KPÚ TRNAVA „Z nezapísaných je veľmi zaujímavý aj parný mlyn v Gbeloch, takzvaný umelý, či Pilárikovský mlyn v Skalici."
Pivovary, liehovary, tehelne K technickým NKP Záhoria patrí tiež vodná drevená píla v Sološnici, budova kartúnovej manufaktúry v Šaštíne - Strážach, tzv. kartúnka, barokové cestné mosty, liehovar a budovy majolikovej manufaktúry v Holíči, a hrnčiarska dielňa Ferdinanda Kostku v Stupave.
Budova "kartúnky" v Šaštíne - Strážach. FOTO: ARCHíV KPÚ TRNAVA Zrejme najraritnejšia technická stavba Záhoria, pravdpodobne jediná svojho druhu na Slovensku, je malá tehelňa v Prietrži, kde sa zachovala uzavretá žiarová pec.
„Paradoxne, takýchto, alebo podobných typov pecí sa v minulosti na území Slovenska nachádzali stovky, na Záhorí prakticky v každej druhej - tretej dedine," konštatuje Čáni.
Tehelňa v Prietrži. FOTO: ARCHíV KPÚ TRNAVA Významné tehelne sa nachádzali i v Skalici, Borskom Jure či v Gbeloch - tá je dokonca stále funkčná.
Z ďalších zaujímavých technických stavieb podľa Čániho stojí za zmienku barokový pivovar v Šaštíne - Strážach, ktorý pravdepodobne vznikol v polovici 18. storočia, keď habsburgsko-lotrinský rod prevzal holíčsko-šaštínske panstvo.
Pivovar v Šaštíne - Strážach. FOTO: ARCHÍV KPÚ TRNAVA „V tomto období nastal výrazný hospodársky a stavebný rozmach, vznikli vtedy aj spomínané manufaktúry, majolikáreň v Holíči a kartúnka v Šaštíne." Tá bola v polovici 19. storočia prestavaná na cukrovar (jediný, ktorý v rámci tejto časti Záhoria fungoval, neskôr bola využívaná ako škola.
Industriál Do pozornosti treba dať aj komplex „hodvábky", ktorá dodnes funguje pod názvom Hodváb Senica. „To je jeden z mála hodnotných zástupcov industriálnej architektúry, takzvaného industriálu, na Záhorí (výrobné podniky a areály továrenského typu vzniknuté prevažne od polovice 19. storočia, určitá podskupina technických pamiatok)."
Čáni dopĺňa, že ide o komplex pekných funkcionalistických stavieb, dobre odrážajúcu charakter danej doby. „V minulosti totiž aj priemyselné budovy stavali významní architekti. Neprihliadalo sa len na utilitárnu hodnotu, ale aj architektonický výraz, laicky povedané ozdobu."
Historický záber na "hodvábku", ktorá dodnes funguje. FOTO: ARCHÍV KPÚ TRNAVA Hoci už aj na Slovensko pomaly doráža trend znovuoživenia technických pamiatok, v rámci Záhoria Čáni nepozná prípady, kedy by majiteľ skutočne nápadito a s ohľadom na pamiatkové hodnoty dal objektu nové využitie. Zväčša sa obnovujú mlyny, ktoré sa využívajú ako reštaurácie či penzióny.
Ojedinelým prípadom je mlyn bratov Pilárikovcov v Skalici, ktorý získalo do vlastníctva Mesto Skalica, úplne ho obnovilo a slúži ako múzeum.
Seminár, akcie, prehliadky
V rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktorého tohtoročnou témou sú práve technické pamiatky, sa vo štvrtok 16. septembra koná popularizačný seminár pre verejnosť s názvom "Technické pamiatky Trnavy a Trnavského kraja". Seminár organizuje Mesto Trnava v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Trnava, koná sa v zasadačke Mestského úradu v Trnave na Hlavnej ulici v starej radnici - od 13. do 18. hodiny.
Predbežný program zahŕňa 6 prednášok:
Technické pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, náčrt problematiky (Ján Čáni)
Mlyny a mlynárstvo na Juhozápadnom Slovensku (Izabela Danterová)
Cukrovar v Sládkovičove a hospodársky komplex baróna K. Kuffnera (Eva Sudová)
Cukrovary v Trnavskom kraji (Róbert Sekula)
Ponvagli - úzkorozchodná poľná železnička (Loránt Talamon)
Tehelne a tehliarstvo v Trnave a v Trnavskom kraji (Ján Čáni)
AKCIE SKALICA, SENICA, MALACKY
SENICA. V rámci Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa v Senici koná prednáška so sprievodom s názvom Stavebné a umeleckohistorické pamiatky mesta Senica. Podujatie organizuje Záhorská galéria, záujemcovia v rámci neho navštívia Barokový farský kostol Narodenia Panny Márie, gotickú kaplnku svätej Anny, neskorobarokový kaštieľ Machatka a sídlo Záhorskej galérie.
Akcia sa koná od 8. do 12. septembra. Prehliadky sú zdarma, v nasledovných časoch: 8.-10.9. od 8.00-17.00 h, 11.9. od 9.00-13.00 h, 12.9. od 13.00.-17.00 h
SKALICA. V Skalici sa konajú v dňoch 18. - 19. septembra Dni otvorených dverí v Záhorskom múzeu a Skalické dni. V čase od 9. do 17. hodiny bude zdarma vstup do Záhorského múzea v Skalici, Rotundy sv. Juraja, Galérie Júliusa Koreszku.
V čase od 17. do 19. septembra budú v rámci Dňa otvorených dverí od 10. do 18. hodiny zdarma prístupné nasledovné objekty: Farský kostol sv. Michala archanjela, Veža sv. Michala archanjela, Jezuitský kostol, Dom kultúry, Evanjelický kostol, Kostol milosrdných bratov, Rotunda sv. Juraja, Františkánsky kláštor, Mlyn bratov Pilárikovcov
V Dome kultúry Skalica sa 16.septembra o 14. hodine koná Odborný seminár k 100. výročiu narodenia ThDr. Jozefa Šátka.
V Záhorskom múzeu je tiež od 3. septembra do 8. októbra zdarma prístupná výstava Záhorské múzeum 1995 - 2010
MALACKY. V Malackách je možné si po dohode so Základnou umeleckou školou Malacky prehliadnuť zadarmo synagógu, po telefonickej objednávke u MCK Malacky za obvyklé vstupné prehliadnuť Krypty pod Kostolom nepoškvrneného počatia panny Márie a rovnako po dohode s Rímskokatolíckym farským úradom prehliadnuť zdarma Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie a za obvyklé vstupné tiež Pálfiovský kaštieľ (mesto Malacky)
(iba)