Krajská odborníčka pre epidemiológiu Miriam Ondicová to považuje za nezodpovedné. Podľa nej ide o hazard so zdravím dieťaťa.
TRNAVA. Od júla je v platnosti nový očkovací kalendár. Pre jedenásťročných školákov odpadá povinnosť očkovania proti tuberkulóze. Približne rok je v platnosti povinné očkovanie proti pneumokokovým infekciám, ktorých baktérie môžu spôsobiť zápal mozgových blán, pľúc či časté zápaly stredného ucha. Pre trinásťročné deti je určená vakcína proti štyrom závažným ochoreniam- záškrtu, detskej obrne, čiernemu kašľu a tetanu.
O očkovaní sa v poslednom období začali viesť rôzne polemiky ohľadne jeho významu. Oponenti ho považujú za marketingový ťah farmaceutických spoločností, odborníci zasa za najúčinnejšiu prevenciu proti závažným
infekčným chorobám.
Ondicová tvrdí, že očkovanie patrí k najväčším úspechom medicíny. „Vďaka nemu sa v populácii nevyskytujú také závažné ochorenia ako napríklad záškrt, tetanus, osýpky či detská obrna," upresňuje. Nemožno zabudnúť ani na pravé kiahne, ktoré vďaka očkovaniu vymizli .
Dôležitosť očkovania - imunizácie vysvetľuje Ondicová nasledovne : „Nulový výskyt ochorení nie je zásluhou lepších hygienických podmienok v porovnaní s minulosťou. V prvom rade je to vďaka vytvoreniu odolnosti voči ochoreniam v populácii aktívnou imunizáciou, čiže očkovaním." .
Ak by sa podľa odborníkov s očkovaním prestalo, veľmi rýchlo by sa vytvorili neimúnne skupiny ľudí, ktorí by po prvom kontakte s pôvodcom ochorenia ochoreli. Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti. Detský organizmus je neimúnny, pretože sa ešte nestretol s pôvodcami ochorení. Na Slovensku sa malé deti očkujú proti 11 závažným chorobám. Ide o viaczložkové vakcíny, čo znamená, že pri jednom vpichu sa do tela dostanú protilátky proti viacerým ochoreniam.
„Maximálne do 6 mesiacov veku dieťaťa v ňom zotrvávajú materské protilátky proti chorobám, ktoré matka prekonala, alebo bola proti nim zaočkovaná," vysvetľuje Ondicová. Po tomto období prichádza k významnému poklesu imunity, preto je podľa nej nutné navodiť špecifickú imunitu aktívne, čiže očkovaním.
„Aj napriek všetkým odborným argumentom, ojedinele sa stretávame s prípadmi odmietnutia očkovania..." pokračuje M. Ondicová. Rodičia argumentujú najmä tým, že chcú pre svoje dieťa len to najlepšie. „Z nevedomosti a pod tlakom rôznych dezinformácií vystavia svoje dieťa závažným ochoreniam," dodáva. „Je veľmi nerozumné poznať účinnú a efektívnu ochranu proti ochoreniam a nevyužiť ju, resp. odoprieť ju vlastnému dieťaťu." uzatvára.
Pri akýchkoľvek pochybnostiach o očkovaní je možné konzultovať či diskutovať s erudovanými odborníkmi z oblasti pediatrie, imunológie či epidemiológie prostredníctvom webovej stránky www.sprievodcaockovanim.sk.