Opevnenie kaštieľa v Holíči sa zosunulo. Bude ho zrejme treba zbúrať a postaviť nanovo.
Pôvodnú správu sme nahradili autorským článkom MY Týždenník pre Záhorie o 18:26.
HOLÍČ. V kaštieli v Holíči sa včera zrútil približne 400 rokov starý bastión - asi 50 metrov dlhý historický múr okolo vodnej priekopy. Stalo sa to približne o 11. hodine dopoludnia. Najprv sa odtrhol cíp, múr sa zosúval asi dve hodiny.
Prípadom sa už zaoberá aj Krajský pamiatkový úrad v Trnave. „Príčiny zrútenia zatiaľ nie sú známe. Určiť sa budú dať po vypracovaní posudku statikom, ktorý rovnako navrhne možné spôsoby zabezpečenia bastiónu. Krajský pamiatkový úrad Trnava v najbližších dňoch uskutoční obhliadku a určí ďalší postup," povedal pracovník pamiatkového úradu Peter Grznár.
Postavia nový múr
„Deštrukcia je tak rozsiahla, že oprava na mieste by bola bezpredmetná. Múr je na pol zrútený a budeme ho musieť zvaliť a postaviť nový," povedal primátor Holíča Zdenko Čambal.
Vznikli podľa neho rôzne špekulácie či náhodou poškodenie nevzniklo počas čistenia valov. „S tým nesúhlasím, bolo to zabezpečené staticky a robila to renomovaná firma z Čiech konkrétne z Brna. Bolo to aj pod dozorom krajského pamiatkového úradu. Keď sa 80 rokov na to kašle, tak ono vás to dobehne," povedal Čambal.
Možno vyhlásia zbierku
Zrútenie múrov spôsobili podľa neho náletové dreviny a aj počasie. „Veľmi dlhá zima, teraz tie dažde. Vnímam to tak, že všetko zlé je na niečo dobré a som rád, že sa nikomu nič nestalo," povedal Čambal. Bolo by to podľa neho horšie ak by sa to stalo počas letnej turistickej sezóny pri člnkovaní.
Odstránenie havarijnej situácie primátor odhaduje na 70-tisíc eur. „Urobili sme už určité kroky. Dnes mi prišla z ministerstva kultúry pridelená dotácia necelých 17 000 eur na budovu fajansy v areáli zámku, takže už zároveň išla aj žiadosť, ktorá je podporená krajským pamiatkovým úradom aby sme peniaze mohli presunúť na túto havarijnú situáciu," povedal Čambal.
Slávnostné otvorenie turistickej sezóny a člnkovania vo valoch, ktoré v Holíči naplánovali na 29. mája vraj ohrozené nie je. „Tento úsek bude oddelený určitou zábranou s ktorou odstavíme približne 100 metrov valov a celkovú dĺžku majú valy asi 1500 metrov, takže otvorenie letnej sezóny by to nemalo ohroziť," povedal Čambal.
Mesto teraz bude na opravu zrúteného opevnenia hľadať aj iné zdroje, nielen s mestského rozpočtu. „Možno aj vyhlásime zbierku, lebo náš zámok vnímame ako mestské rodinné zlato a nielen mesta Holíč, ale pozitívny vzťah k nemu majú aj obyvatelia celého záhoráckeho regiónu," dodal na záver Čambal.
Holíčsky zámok
Vznikol na strategicky významnom mieste moravsko-uhorského pohraničia ako hraničná pevnosť, ktorá tu stála asi už v 11. storočí ako drevený vodný nížinný hrad, ktorý bol počas Tatárskych vpádov r. 1241 vypálený.
Približne v roku 1315, keď bol jeho majiteľom Matúš Čák Trenčiansky, tu bol vybudovaný jednopodlažný gotický palác.
Významným panovníkom panstva bol aj Žigmund Luxemburský, ktorý vydal tri dôležité listiny: odpustil Holíčanom platenie riadnej dane s dlhom voči kráľovi, druhá oslobodzuje obyvateľov od tridsiatkov a mýt a tretia listina povolila konať každoročné slobodné trhy. Na udelení týchto privilégií mal záujem aj ďalší držiteľ panstva, Stibor zo Stiboríc /1390/.
Czoborovci vládli na zámku takmer 300 rokov, posledným z nich bol Jozef Czobor, ktorý Holíč spolu s dlhmi /viedol márnivý spôsob života/ prenechal v roku 1736 Františkovi Štefanovi Lotrinskému. Novým majiteľom panstva sa tak stal manžel rakúskej panovníčky Márie Terézie a nemecký cisár.
Trojpodlažná budova je riešená do tvaru písmena U a je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy.